Anasayfa / Yurtta Gezgin / Açık Havada Spor İçin Adresler

Açık Havada Spor İçin Adresler

Bu sene pek bir nazlansa da sonunda ilkbahar çaldı kapımızı. Hoşgeldi, iyi ki geldi. Gözlerimi güneşli günlere açtığım her tatil günü kendimi dışarı atmak için sabırsızlanıyorum. Spor salonlarını, kapalı alanlarda yapılan sporları bir türlü sevemedim. Oysa güne erkenden başlayıp açık havada yapacağım kısa da olsa bir yürüyüş bile enerjimi inanılmaz artırıyor. Önce sıkı bir kahvaltı (kahvaltı yapmadan da güne başlayamıyorum:)), sonra en rahat kıyafetler ve spor ayakkabılarımla düşüyorum yollara. Bazen hızlı hızlı yürüyorum, bazen yurdum insanıyla belediyenin yerleştirdiği parklardaki spor aletlerini deniyorum. Çoğu zaman koşmak için niyetleniyorum ama çabucak vazgeçiyorum. Anlamışsınızdır en çok açık hava yürüyüşlerini seviyorum:) Güne böyle başladığım zaman tüm günüm pozitif geçiyor.

İstanbul’da açık havada spor yapabileceğiniz ya da yalnızca açık hava yürüyüşü yaparak bile zihninizi rahatlatacağınız, bedeninizi mutlu edebileceğiniz bir kaç adresten bahsedeceğim az sonra. Yalnız Pazar günlerinden korkun, büyük bir insan seli ile karşılaşabilirsiniz.  Zira bu adreslerin bir çoğu aynı zamanda ziyaretçilerine branch imkanı sunan restoran ve cafeleri de barındırıyor. Bir de tabi ki düğün fotoğrafları için bu adresleri tercih eden çiftlerin kadrajına girmemek için ekstra bir çaba da sizi bekleyebiliyor.

Oturduğunuz semte göre size en yakın olanlardan başlayarak hepsini keşfetmenizi öneriyorum.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı sanırım benim için açık ara  1 numara. 1.6 km’lik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ve bu parkur Hidiv Kasrı etrafında tam tur atmanızı sağlıyor. Eğimli bir parkur olduğu için zaman zaman yokuş çıkarak ter atıyorsunuz, yokuş bitip inişe geçince dinleniyorsunuz. Parkurda ayrıca belirli aralıklarla spor aletleri de yerleştirmişler. Bu arada ağaçların arasında yürüdüğünüz için yazın bile güneşten bunalmıyorsunuz. Yürüyüş parkurunun belli noktalarından izlenebilen inanılmaz bir boğaz manzarası size biraz soluklanma şansı veriyor. Hidiv Kasrı’nı daha çok merak ediyorum diyorsanız Hidiv Kasrı yazıma göz atın derim.

hidiv kasrı

hidiv kasrı manzara

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu yakın zaman önce ziyaret ettiğim adreslerden. Esasında spora adanmış bir ortam yok gibi geldi bana. Evet, büyük bir alana sahip ama bir pazar öğleden sonra ziyareti için daha uygun gibime geldi. Tam sayıyı bilmiyorum heralde aynı anda bu kadar çok bitki türünü aynı ortamda görme şansınız yoktur.  Aynı zamanda  2 tane de gölet var. Bu göletlerin üzerinde ise şirin mi şirin ördekler:) Öğleden sonraları için planlayacağınız açık hava yürüyüşleri için ideal.

atatürk arboretum

atatürk arboretum gölet

Florya Atatürk Ormanı

Tamamen spor odaklıysanız ve civarda oturuyorsanız tercih edebilirsiniz. Çok bakımlı olduğunu söyleyemeyeceğim ama bol bol oksijen depolayabileceğiniz, ağaçların gölgesinde yaz aylarında bile tercih edebileceğiniz bir parkur diyebilirim. Ayrıca yine burada da belediyenin yerleştirdiği spor aletleri var. Bazı sabahlar erken saatlerde nasıl organize olduklarını bilmediğim sportif gruplara rastlayabilirsiniz.

florya atatürk ormanı

Florya Sahili

Yine civar semtlerde oturuyorsanız ve sahil kenarında yürüyüşü seviyorsanız mutlaka gitmelisiniz. Ben özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında çok sık uğruyorum. Denize yakın olmanın huzuru benim için vazgeçilmez olduğu için bu kadar çok seviyorum belki de burayı. Üstelik Florya Sosyal Tesisleri de burada olduğu için gerçekten çok bakımlı tutuyorlar sahili. Yaz aylarında ise çok uğramıyorum çünkü ortam çok ağaçlık bir yapıda olmadığı için sıcak zorlayabiliyor.

florya sosyal tesisleri

Maçka Parkı

Çocukluğumun güzel anıları Maçka Parkı ile bütünleşmiş sanki. Her akşam annemle Maçka teleferik hattı’nı kullanıp koştur koştur Taşkışla’dan kalkan servisimize yetişme telaşlarımız dün gibi:) Çocukluk anıları herkes için paha biçilmezdir ya, bu yüzden belki de bende için de yeri büyük. Nişantaşı, Maçka, Teşvikiye dolaylarında oturanların açık hava sporu ihtiyaçlarını burası kadar karşılayacak başka bir ortam yoktur heralde. Parkurdaki yer yer merdivenler temponuzu artırmanıza da yardımcı oluyor.

maçka-parkı

Bebek Sahili

Bebek sahili, yakınlarda oturuyorsanız, denizden, İstanbul boğazından uzakta tek bir adım atamam diyenlerdenseniz buyrun efendim sizi Bebek Sahiline alalım. Özel aracınızla gelecekseniz park yeri bulana kadar sinirleriniz bir miktar gerilebilir. Ama bu manzara her şeye değebilir. Dönüşte Bebek Starbucks’a uğrayıp bir soluklanmak iyi fikir olabilir:)

bebek-sahil

bebek starbucks

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı yürüyüş için gerçekten çok uygun ama aynı zamanda hem çok merkezi oluşu hem de içerisindeki köşklerin kahvaltı servislerinin çok popüler olması sebebiyle büyük kalabalıklar karşılayabilir sizi. Bir de Yıldız Parkı düğün fotoğrafları konusunda da vazgeçilmez adres, bunu da unutmamak lazım. Bu yüzden burayı erken saatlerde tercih etmelisiniz.

yıldız parkı

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, boğaz havası alarak sabah yürüyüşü yapabileceğiniz hatta lale mevsiminde giderseniz sizin için aynı zaman da bir görsel şölene dönüşecek bir mekan.  Yine erken saatlerde ziyaret etmelisiniz zira saati biraz kaçırdınız  mı Yıldız Parkı ile aynı kaderi paylaşıyor bence. Hatta öğlen saatlerinde özellikle lale mevsiminde otobüs otobüs insan akın ediyor. Ama hafta içi giderseniz doyamazsınız, ayrılamazsınız :)

emirgan korusu

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı bol bol oksijen depolayacağınız, doğa yürüyüşlerinin tabi ki vazgeçilmez adreslerinden birisi. Özellikle sporcu arkadaşlar için orman içindeki Neşet Suyu Koşu Parkuru ilk adrestir çoğu zaman. Burası, yakın oturmasanız da mutlaka gidip bir doğa yürüyüşü deneyimi yaşamanız gereken bir ortam aslında. Çünkü anlattıklarımın bir çoğundan farklı olarak şehir hayatının tam ortasında bulunmaması sebebiyle ne bir otomobil gürültüsü, ne bir şantiye sesi işitmek zorunda kalıyorsunuz. Sadece kuş cıvıltıları, yaprak hışırtısı ve ayak sesleriniz:)

belgrad ormanı

Sevgiler,

Nilay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir