Anasayfa / Dünyada Gezgin / Amsterdam-Paris-Brüksel Tatiline Hazırlık

Amsterdam-Paris-Brüksel Tatiline Hazırlık

Taaa aylar öncesinden planladığımız tatilimize gittik geldik. Çok yer gördük, çok eğlendik, çok yorulduk. Gezi notlarını paylaşmadan önce tatilin hazırlık aşamasından da bahsetmek istedim.

Her şey 9 ay kadar önce başladı:)  Gitmek istediğimiz şehirler çok netti. Amsterdam, Brüksel ve Paris’i görmek istiyorduk ve bu yüzden 2-2-1 şeklinde 5 gece 6 günlük bir benelux turu planlamaya karar verdik.

Başladık uçak biletlerini araştırmaya. Nedense yabancı havayollarına çok sıcak bakamıyoruz bu tip seyahatlerde. Belki risk almak istemiyoruz, belki de herhangi bir sorunda kolayca muhattap bulamama endişesi taşıyoruz.

Benelux turlarında rota Amsterdam – Brüksel – Paris şeklindedir aslında ama biz en ucuz uçak biletlerini farklı bir kombinasyonda bulduğumuz için Amsterdam Schiphol gidişli Brüksel Charleroi dönüşlü olmak üzere Pegasus’tan biletlerimizi aldık.

uçak bileti

Sıra geldi kalacağımız otelleri de halletmeye. Amacımız şehri keşfetmekti ve her yere kolayca ulaşabilmek, gerektiği zaman kolayca otele dönebilmek, saat sorunu yaşamadan gezmek istediğimiz için şehrin merkezinde otellerde konaklamayı tercih ettik. Otellerin hepsinde herhangi bir aksilik yaşama ihtimalini göz önünde bulundurarak ücretsiz iptal seçeneğinden faydalanarak rezervasyon yaptık.

Amsterdam’da kaldığımız otel olan Hampshire Hotel – Theatre District Amsterdam şehrin popüler merkezlerinden biri olan Leidsplein’e çok yakındı. Ayrıca Museumplein (Müzeler Bölgesi) ve ünlü Vondelpark da yürüme mesafesindeydi. Ortalama bir oteldi ama konumu çok işimize yaradı, sorun yaşamadık tavsiye ederiz.

hampshire hotel

Paris’te kaldığımız otel olan Hotel Kleber Champs-Elysees Tour Eiffel Paris ise yine şehrin tam göbeğinde Zafer Tak’ına yürüme mesafesinde hatta 15-20 dakikalık bir yürüyüş sonrası Eiffel’e ulaşılabilecek bir lokasyondaydı.

kleber hotel parisSon olarak Brüksel’deki otelimiz ise şehrin göbeğinde değil Brüksel Midi istasyonunun tam dibinde olan Hotel Ibis Brussels Centre Gare Du Midi‘di. Otelimizi istasyona bu kadar yakın tercih etmemizin sebebi Brüksel’de yalnızca 1 günümüzün olması ve bu 1 güne Brugge ziyaretini de sığdıracak olmamızdı. İyi ki de bu oteli tercih etmişiz, bize hem Brugge hem de havaalanı ulaşımı konusunda inanılmaz kolaylık sağladı.

Hotel ibis Brussels Centre Gare Du Midi

Otelleri halletikten sonra planlamamız gereken bir diğer detay da şehirler arası transferlerimizdi. Amsterdam Central’den Paris Nord’a, Paris’ten de Brüksel Midi’ye tren ile geçmeye karar verdik ve bu şehirler arasında kullanılan en yaygın şirket olan Thalys’i tercih ettik. thalys.com‘dan seyahatimizden 2 ay önce biletlerimizi de aldık. Mailinize gönderdikleri biletleri yazdırmanız ve trene binerken yanınızda bulundurmanız yeterli, yola çıktıktan sonra görevli gelip bilet çıktınızın üzerindeki barkodu okutuyor işte bu kadar:)

thalys

Seyahatimizin en kritik kalemlerini hallettikten sonra sıra geldi günlerimizi planlamaya. Nereleri gezecektik, hangi müzelere girecektik, nerelerde neler yiyecektik. Tüm bunlar için önümüzde çok zaman vardı. Yerli yabancı seyahat bloglarını okuduk, notlar aldık, ince ince planladık. Ama en çok da hayal kurduk. Kimi zaman Eiffel’in tepesindeydik, kimi zaman Amsterdam’ın kanallarındaydık, kimi zaman da Brugge sokaklarında. Hadi şimdi takılın peşime uçuyoruz Amsterdam’a:)

Bir de unutmadan offline bir haritaya çok ihtiyacınız olacak benim kullandığım ve epey beğendiğim uygulama maps.me. Hiç elimden düşürmedim, her yeri onunla buldum. Gideceğiniz ülkenin haritasını indirmeyi unutmayın:)

blog-logo (1)

appsection_bg_03

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir