Anasayfa / Dünyada Gezgin / Barselona Gezi Rehberi

Barselona Gezi Rehberi

Hazır vizemiz de varken gezmeye devam mottosunu benimsemiş insanlar olarak soğuk ve yağmurlu bir Şubat akşamı 3.5 saatlik uçuşun ardından Barselona’daydık. Bu geziye hazırlanırken ilk araştırdığım konular havalimanından otel ulaşımı, şehir içi ulaşım, otel seçimiydi. Bunları netleştirdikten sonra gerisi kolayca planlanıyor zaten. Bu yüzden size de faydası olsun diye Barselona gezi anılarını anlatmadan önce güzel bir Barselona Gezi Rehberi yazmaya karar verdim.

Hadi başlayalım:)

Barselona Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşırız?

Barcelona El Prat Havalimanı 2 büyük terminalden oluşuyor. Terminal 1 Türk Hava Yolları’nın, Terminal 2 ise Pegasus’un indiği bölümler. 2 terminal arası da epey uzak. O yüzden gitmeden önce uçağınızın hangi terminale indiğini önceden öğrenmenizde fayda var.

Barselona Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için çok mantıklı 2 seçeneğiniz var. Bunlardan ilki Aerobus denilen ve havalimanı ile şehir merkezi arası ulaşımı sağlayan otobüsler. Bu otobüsler hem terminal 1 hem de terminal 2’den kalkıyorlar. Biz terminal 2’yi kullandık ve akşam saatleri olup aerobus de otelimizin önünden geçtiği için tercih ettik. Bavulunuzu alıp dışarı adımınızı attığınızda zaten Aerobus otobüslerini mutlaka görüyorsunuz. Çok kolay yerdeler, rahatlıkla bulabilirsiniz. Çok sık gelip gidiyorlar fazlaca bekletmezler sizi. Aerobus biletleri tek gidiş 5,90 €, gidiş-dönüş alırsanız da 10,20 €. Aerobus bileti otobüs şoförlerinden temin edilebilir.

Aerobus şehir merkezinde nerelerden geçiyor derseniz sizin için hem T1 hem de T2 rotasını koyuyorum buraya.

aerobus

Bunun dışında sadece T2’den kullanabileceğiniz bir de tren seçeneğiniz var. Bu tren sizi RENFE ile bağlantısı olan bir metro istasyonu olan Passeig de Gracia’ya 25 dakikada ulaştırır.Oteliniz bu ünlü caddeye yakınsa tren mantıklı bir seçenek olacaktır çünkü Aerobus’ten daha ucuz. Üstelik şehir içi ulaşım kartlarını da kullanabiliyorsunuz.

Barcelona Şehir İçi Ulaşım

Barselona’da şehir içi ulaşım çok kolay. Çünkü hemen hemen her yere metro var. Şehri sarıp sarmalayan 5 tane metro hattı var, her birinin de ayrı renkleri. Bir de bölgeler var 1’den 6’ya kadar. Şehirde keşfedeceğiniz tüm lokasyonlar 1. bölgede bulunuyor. Bu yüzden 1. bölgeyi kapsayan bir kart alabilirsiniz. Bu kartları metrolardaki TMB makinelerinden temin edebilirsiniz. Kalacağınız güne göre 1,2 ya da 3 günlük seçenekleriniz var. 2 günlük 14€, 3 günlük ise 20,50€. Ama benim size tavsiyem T10 adı verilen, 10 kullanımlık olan ve kişiye özel olmayan ulaşım kartından almanız. Bu kartın fiyatı 9,95€. Biterse yeniden alırsınız. Biz 2 kişi, gideceğimiz her yere neredeyse metro ile ulaşarak 3 günlük bir Barselona turu için 2 tane T10 kartı kullandık ve son gün havalimanı ulaşımını da bu karta dahil edip tamamını kullandık.

Aşağıya size incelemeniz için barselona metro haritasını ekliyorum. Gittiğinizde de metrolardan edinebilirsiniz ama gitmeden çalışmak istersiniz belki.

Metro-Barcelona

Barselona’da Nerede Kalınır?

Eğer amacınız şehrin tüm turistik noktalarını keşfetmek ise hiç düşünmeden Catalunya Meydanı’na yürüme mesafesinde bir otel tercih etmelisiniz derim. Burası şehrin merkezi diyebiliriz. Bu meydandan gideceğiniz her noktaya ulaşımınız çok kolay. Biz, Universitat metro istasyonunun dibindeki 4 odalı bir butik oteli tercih ettik. Hem tertemizdi hem de fiyatı oldukça makuldü. Otelden Catalunya Meydanı’na, La Rambla’ya, şehrin lüks caddesi Passeig de Gràcia yürüyerek ulaştık. Çok memnun kaldık, heralde bir daha gitsek yine burada kalırız. Merak edenler için The Corrner 592.

Eğer niyetiniz denizin ve güneşin tadını çıkarmak ise şehrin en ünlü plajı olan Barcelonata Plajı’na yakın bir otel tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Belki El Born taraflarında bir otel sizin için daha mantıklı olabilir.

Barselona’da nereleri gezdik, ne yedik ne içtik, dolu dolu 3 günü nasıl değerlendirdik…Hepsini Barselona Gezi Notları’nda anlatacağım. Çok yakında…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir