Brugge Gezi Notları

Paris’ten sonraki durağımız Brüksel. Ama Brüksel’e kadar gelmişken dillere destan, her gidenin hayran kaldığı Brugge’u görmeden dönmek olmazdı. Biz de yarım günümüzü Brugge gezisi yaparak değerlendirmeye karar verdik. Siz de kısa bir süreliğine burada bulunacaksanız Brugge gezi notları işinize yarayacaktır.

Gare Du Midi istasyonundaki makinelerden gidiş dönüş 28€’ya tren biletilerimizi aldık. Brüksel Brugge arası tren seferleri hakkında bilgi almak için bu adrese göz atabilirsin.brüksel brugge ulaşım

Yaklaşık 1 saatlik tren yolculuğunun ardından Brugge’da indik. Brugge tam bir ortaçağ şehri. 2. Dünya savaşında hiç zarar görmemiş. Tüm sokaklar buram buram tarih kokuyor, neredeyse tüm yapılar, katedraller hala ortaçağı yaşatıyor. Böylesine masalsı bir yerde dolaşmak, Brugge kanallarını keşfetmek insana inanılmaz huzur veriyor.

brugge gezi rehberi

brugge gezisi

brugge gezi

Brugge çok büyük bir yer değil. Bu tatlı şehir için yarım gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Bu yarım güne kanallar arasında yapacağınız kanal turunu, şehrin kalbinin attığı meydan Markt ve Burg Meydanlarını, tıpkı Brüksel gibi çeşit çeşit tadacağınız çikolatalarını, wafflelarını sığdırın.

Biz trenden iner inmez Markt Meydanı’na gidiyoruz. Burada Belediye Binası ve ünlü çan kulesi Belfort yani Belfry bulunuyor. Aynı zamanda meydanı çevreleyen güzel Brugge yapıları. Bu yapılar Amsterdam’dakilere cidden çok benziyor. Kendimi Amsterdam’da hissetmedim değil. Belki de bu yüzden bu kadar çok sevdim bu şehri. Meydanda aynı zamanda bir sürü cafe ve restaurant bulunuyor. Bir de tam ortada faytonlar. Dilerseniz bu güzel şehri faytonlarla da gezebilirsiniz.

brugge markt meydanı

belfort

brugge markt square

Markt Meydanı’ndan sonra rotamızı Brugge’un bir diğer önemli meydanı olan Burg Medyanı’na çeviriyoruz. 2 meydan birbirine çok yakın, kısa bir yürüyüşün ve tabiiki lezzetli kokulara karşı koyamayarak verdiğimiz waffle molasının ardından Burg Meydanı’ndayız.

brugge waffleBurg Meydanı Brugge’daki bir diğer önemli meydan. Markt Meydanı’na göre daha küçük olan bu meydan da çevreleyen yapılar bakımından yine görülmeye değer.

burg meydanı

Tavsiyelere uyarak biz de bu kanallar şehrini daha yakından tanımak için kanal turu yapmaya karar verdik. Ve kişi başı 8€’ya yaklaşık yarım saat süren tura katıldık. İyi ki de katılmışız, kanalların çevrelediği tüm sokakları, caddeleri, köprüleri görme fırsatı yakaladık. Çok da keyif aldık.

brugge kanal turu biletleri

brugge kanalları

brugge kanal turu

bruges kanal turu

bruj gezisi

Kanal turundan sonra Brugge gezimizi noktalayıp günün geri kalanında da Brüksel’i keşfetmek için trene binip geri dönüyoruz. Brüksel gezi notları’nda görüşmek üzere:)

Bu geziye nasıl hazırlandık, hangi otellerde kaldık, ülkeler arası transferleri nasıl hallettik merak ediyorsanız sizi buraya alalım:)

Sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir