Anasayfa / Trendy Gezgin / Dekorasyon Gezgini / Retro Dekorasyon Önerileri

Retro Dekorasyon Önerileri

Evleniyorsanız, evinizi değiştiriyorsanız ya da eski eşyalarınızdan sıkılıp yeni bir hava katmak istiyorsanız salonunuza, illa ki bir mobilyacıya gidip, oturma grubu, vitrin, konsol gibi hantal takımlar almak zorunda değilsiniz. Belirlediğiniz bir stile göre, tamamen içinize sinen parçaları bir çok dekorasyon ve mobilya mağazasında bulabilirsiniz aslında.

Son dönemde popülaritesi artık top yapmış, içten içe benim de çok hoşuma giden “Retro” dekorasyon stilinden bahsedeceğim. Retro dekorasyon nedir derseniz, 1950 ve 1980 yılları arasında hüküm sürmüş, mobilya, halı, koltuk gibi dekorasyona dair kullanılan tüm objelerin günümüzde yeniden moda olmasıdır bir bakıma Retro dekorasyon tarzı.

Retro dekorasyon önerileri renklerle başlar:) Retro anlayışın renkleri: hardal sarısı, indigo mavisi, turuncu, turkuaz, pembe, mor, mint yeşilidir bana göre. Koltuklar, halılar, perdeler bu canlı renklerde seçilebilir. Bir diğer detay da desenlerde aslında. Çiçekli desenler de Retro bir hava katar ortama, geometrik desenler de. Aynı zamanda zeminde damalı desenler de çok popüler. Damalı desenleri yer döşemelerinizde kullanacak kadar cesur değilseniz belki objelerinizde yer verebilirsiniz. Esasında ben bütünüyle Retro dekorasyon tarzı ile döşenmiş bir odadansa Modern ve Retro tarzı birleştiren bir stili daha çok seviyorum. Efendim mesela perdeler moderndir, ama koltuklar renkleri itibariyle Retro dekorasyon  stilini yansıtır. Ya da kullandığımız abajurlar, sehpalar, ya da dekoratif objeler modern olarak döşediğimiz salonumuza hafiften Retro bir hava verir.

Retro dekorasyon fikirleri de vermek istiyorum. Tüm odayı bu tarza göre dekore etmekte zorlanırsanız dekoratif objelerinizi dönemi yansıtan elektronik eşyalardan seçebilirsiniz. Çevirmeli telefonlar, manuel ayarlı radyolar, plak çalarlar gibi. Eski model minyatür arabalardan biriktiriyorsanız dekorasyonunuzun vazgeçilmez parçaları olabilir.

retro tarzı dekorasyon

retro dekorasyon

retro dekorasyon vitrin

retro dekorasyon tarzı

retro dekoasyonu

retro dekoasyon stilleri

Sizin için Retro dekorasyon stilini yansıtan bir çok mobilya ve dekoratif obje de seçtim. Ev dekorasyon ürünleri satan bir çok internet sitesinde  bu tip ürünleri bulabilirsiniz. Ben bu ürünlerin bir çoğunu evmanya.com’dan buldum.

6 Yorumlar

  1. Sitenizi beğendim.

  2. teşekkürler hepsi çok güzel tasarımlar .Sitenizi bende çok beğendim bu arada :)

  3. Merhaba,
    Yeni ev döşemekteyiz, koltuklarımın biri hardal, biri koyu kahve minderleri ise patchwork henüz halı ve perde seçimi yapmadım renk konusunda öneri verebilirseniz sevinirim.

    • Merhaba Nuray Hanım,

      Renk seçimi yaparken odanızın büyüklüğü de büyük önem taşıyor. Eğer dar bir alana sahipseniz zeminde ve perdelerde krem, bej gibi açık renkleri kullanmanız ferahlık katacaktır. Hardal ve kahve tonları ayrıca turkuvaz ve indigo mavisi ile de çok yakışmaktadır, perdelerinizde ve aksesuarlarınızda bu renkte detaylara yer verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir