Anasayfa / Dünyada Gezgin / Yurt Dışı Gezi Planlaması Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Gezi Planlaması Nasıl Yapılır?

Ufukta yurt dışı tatili var bir tur firmasına bağlanıp 40 kişiyle göbek bağınız aynı anda kesilmişcesine gezmek istemiyorsunuz. Belki ilk defa çıkıyorsunuz yurt dışına dolayısıyla hafiften tedirginsiniz acaba yapabilir miyim diye. Belki de daha önce hep turlarla yurt dışı gezileri yaptınız ama bu sefer maceracı ruhunuzu açığa çıkarıp; tursuz yurt dışı gezisi için elinizde haritanız, sırtınızda çantanız keyfinize göre gezip tozup keşfetmek niyetindesiniz. O halde sıvayın kolları hummalı bir çalışma sizi bekliyor.

Yurt Dışı Gezi Planlamasının ilk adımı:

En Ucuz Uçak Biletine Ulaşma

Gitmek istediğiniz ülkeye ve size uyan tarih aralığına karar vermenizle birlikte ilk adım en ucuzundan hem gidiş hem de dönüş uçak biletinizi satın almak olacak. Başlayalım havayollarının internet sitelerinde bize uygun tarihlerdeki biletleri sorgulamaya. Eğer çok spesifik tarihleriniz yoksa 15 günlük – 1 aylık görünümlerde fiyatları kontrol etmenizi öneririm. Özellikle hafta içi gidiş ve dönüşlerde bilet fiyatları daha uygun oluyor. Bir de tabi uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar avantajlısınız. Özellikle birazcık risk alıp 8-9 ay öncesinden biletlerinizi satın alırsanız sizden avantajlısı yok:)

Tek bir şehir gezecekseniz gidiş-dönüş bilet almaktan başka çare yok, ama bir kaç şehir gezmek niyetindeyseniz rotanızı uçak biletinize göre oluşturabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse gitmek istediğiniz şehirler Barselona ve Madrid ise Barcelona gidişli Madrid dönüşlü ya da Madrid gidişli Barselona dönüşlü biletleri karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

En ucuz uçak bileti ipuçları için: www.ikigezgin.com/ucuz-ucak-bileti-adresleri/

Otel Seçimi

Uçak biletinizi aldınız, artık tarihleriniz net. Sıra geldi konaklamayı halletmeye. Booking.com’a merhaba diyin:)

Bu aşamada bizim için devreye hep booking.com giriyor. Elbette ki otel rezervasyonlarınızı yapabileceğiniz başka adresler de var. Ama bizim bugüne kadar kullandığımız ve çoğunlukla hiç sorun yaşamadığımız, kullanımı ve adımları çok pratik bir site booking.com.

Otel seçimi öncesinde nereleri gezmek istediğinize karar vermiş olmak önemli bu sayede otelinizi stratejik bir noktada seçebilirsiniz. Amacınız şehri keşfetmek ise merkezdeki otelleri tercih etmekte fayda var. Şehir merkezine uzak oteller daha ucuz oluyor belki evet ama kısacık tatilinizde inanın saatlerinizin yollarda geçmesini tercih etmezsiniz. Size tavsiyem ekonomik olmasını istiyorsanız motel, hostel  ya da az odalı butik otelleri tercih edin, ama mutlaka şehir merkezinde tercih edin.

Seçtiğiniz otelin aynı zamanda metroya, tramvay durağına yakın olmasını da tercih edebilirsiniz. O kadaaar çok yürüyorsunuz ki otele dönüş yolunuzda toplu taşımayı kullanıyor olmak büyük avantaj olacaktır.

Otel seçiminin incelikleri için:www.ikigezgin.com/yurtdisi-otel-secimi-ipuclari/

Şehirler Arası Tren Ulaşımı

Amacınız gitmişken bir kaç şehri birden keşfetmek ise düşünmeniz gereken bir diğer detay da şehirler arası ulaşım. Destinasyonunuz Avrupa şehirleri ise işiniz çok rahat. Bir çok demir yolu firması birçok ülkeye hemen hemen her gün, hatta popüler şehirlere gün içinde bir çok sefer düzenliyor. Küçük bir araştırma ile gideceğiniz şehirlere hangi firmaların tren seferleri düzenlediği bilgisine ulaşabilirsiniz. Ben size bazıları hakkında fikir verebilirim.

Turist Kartları

Turistik anlamla popüler şehirlerde, gezeceğiniz turistik noktaları kapsayan ve çoğunlukla sizi sıra beklemekten de kurtaracak turistik kartlar var. Bu kartlar genellikle içeriğinde şehir içi ulaşım kartlarını da kapsıyor. Amacınız 2-3 günlük bir sürede şehrin tarihini, müzelerini keşfetmek karış karış şehri gezmek ise bu kartları tercih etmek mantıklı olabilir.

Vize Almak

İşte işin en sıkıcı yönü. Uzayıp giden evrak listesini toparlamak, vize randevusu almak, gidip evrakları teslim etmek gözümüzde büyür de büyür. Başvuru sonrasında ise çıktımı çıkmadı mı, çıktıysa ne kadar sürelik çıktı, acaba bu vizeye bir tatil daha sıkıştırabilir miyiz soruları:)

Benden size tavsiye ne olur ne olmaz siz en iyisi tatilinize 1 ay kala vize başvurunuzu yapmış olun.

Schengen Vizesi hakkında daha fazlası için: www.ikigezgin.com/schengen-vizesi-almak/

Prosedürsel şeyleri hallettikten sonra başlayın dilediğiniz gibi araştırmaya. Kitaplar alın, haritalara bakın, yerli yabancı gezi bloglarını hatmedin… Kendinize bir rota çıkarın, planınızı yapın, keyfini çıkarın.

Gezginci ruhunuzu keşfettiğiniz rüya tatilinizi yaşamanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir