Anasayfa / Dünyada Gezgin / Zaanse Schans Gezisi

Zaanse Schans Gezisi

‘İki Gezgin Harikalar Diyarında’ başlığını atsaydım belki çok daha doğru olurdu. Otobüsten indiğim anda havası, dokusu, renkleri ile aşık olduğum bir yer oldu desem inanın abartmış olmam. Amsterdam gezimizin 2. gününün öğleden öncesi için planladığımız Zaanse Schans Gezisini, mutlaka gitmeniz, illa ki gitmeniz, kesinlikle gitmeniz için ayrı bir yazıda kaleme almak istedim.

Zaanse Schans, Zaandam’da küçük bir yerleşim yeri. Amsterdam’a da çok yakın. Oralara kadar gitmişken 3-4 saat ayırıp bu şirin kasabaya uğramadan dönmek olmaz.

Amsterdam’dan Zaanse’a otobüs ya da tren ile ulaşım sağlanabiliyor. Tren belki biraz daha kısa sürüyordur ama istasyondan bu kasabaya 15-20 dakika kadar yürümek gerektiği için biz otobüs yolculuğunu tercih ettik. Zaanse Schans’a Amsterdam Central Station platform E’den kalkan 391 ya da 891 numaralı otobüslerle yaklaşık 30-40 dakikada varıyorsunuz. Bilet fiyatı gidiş-dönüş 10€.

zaans schans ulaşım

Bu şirin yerin en önemli özelliği bir sürü yel değirmeni bulunması. Buradaki yel değirmenlerinin her biri farklı bir amaca hizmet etmek için kurulmuş. En ünlüsü ise De Cat. Dilerseniz bazılarının içini de gezebiliyorsunuz. Hatta üst katına çıkıp bu şirin köyü tepeden fotoğraflayabiliyorsunuz.

Burada ayrıca küçük hediyelik eşyacılar, minik peynir dükkanları gibi alışveriş yapabileceğiniz bir kaç yer de bulunuyor. Ayrıca bir de sanırım sıcak çikolataları meşhur. Burayı gezerken sıcak çikolatanın o çağıran kokusunu çoğu zaman burnunuzda hissediyorsunuz.

Şimdi sizi, bizim fotoğraf makinemize takılan fotoğraflarla,  “yaa keşke burada yaşasak” hayalleri kurmamıza sebep olan tatlı mı tatlı evlerini, renklerini, havasını keşfetmek üzere başbaşa Zaanse Shans ile bırakıyorum.

Zaanse Schans

Zaanse Schans Gezisi

Zaanse Schans Gezi

zaanse schans

Zaandam Zaanse

zaandam

yel değirmenleri

zaanse gezi

zaanse schans gezisi

Zaanse_Schans

zaandam zaanse schans

zaanse gezisi

Bu geziye nasıl hazırlandık, hangi otellerde kaldık, ülkeler arası transferleri nasıl hallettik merak ediyorsanız sizi buraya alalım:)

Sevgiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir